1. Organizacja podróży dookoła świata to bułka z masłem

Kupić bilet lotniczy jest dziś bardzo prosto – skorzystaj z wyszukiwarek typu Skyscanner czy Momondo, aby znaleźć najlepsze oferty. Rezerwuj i leć, gdzie tylko chcesz wtedy, kiedy chcesz! Twoja podróż dookoła świata nie będzie miała żadnych ograniczeń i będzie zupełnie spontaniczna. Jeśli jednak wolisz mieć plan czy chociaż jego zarys – pomyśl o bilecie dookoła świata. Linie lotnicze zrzeszone w stowarzyszeniach takich jak Oneworld czy Star Alliance, dają możliwość kupienia łączonego biletu w różne zakątki świata (więcej o tym, czym jest bilet dookoła świata i jak działa poczytasz tutaj). Może się okazać, że wybranie tej drugiej opcji pozwoli ci sporo zaoszczędzić. Ale, co najważniejsze – jeśli myślisz o podróży dookoła świata – nie bój się. Zawiesić swoje tutejsze życie na chwilę i wyjechać wcale nie jest tak trudno. Wszystko się da, a twoje życie jest… w twoich rękach.

2. Podczas wyjazdu poznasz cudownych ludzi

Podróż dookoła świata to świetna okazja do nawiązania nowych znajomości. Poznasz ludzi z różnych kultur, ludzi z różnymi historiami, ludzi, których w innym wypadku nigdy byś nie spotkał i jeszcze nie wiesz, jak wiele byś wtedy stracił. Mówi się, że najlepszych ludzi poznaje się w podróży i coś w tym jest. Te znajomości są zazwyczaj bardzo szczere, bo nikt nie ma czasu na udawanie i prezentowanie wymuskanego „ja”.

3. Możliwe, że szczęśliwie się zakochasz

Zakochać się w podróży dookoła świata – brzmi banalnie, bajkowo i zbyt infantylnie? W naszym przypadku właśnie tak było. Poznaliśmy się w podróży dookoła świata i od ponad czterech lat mieszkamy razem w Australii. Teoretyczni mieliśmy szansę spotkać się wcześniej i to kilkukrotnie, ale nigdy się tak nie stało. Czas i miejsce zwyczajnie musiały być odpowiednie – poznaliśmy się w Brisbane. Kto wie, czy gdzieś tam na końcu świata nie czeka twoja druga połówka?

4. Sprawdzisz własne możliwości

Podróż dookoła świata to doskonały sposób na sprawdzenie swoich możliwości i czas na pracę samooceną. Będziesz musiał podejmować decyzje, których w codziennym życiu (za biurkiem czy w kuchni) podejmować nie musisz. Będziesz musiał brać stuprocentową odpowiedzialność za własne decyzje, działać, dążyć i nieustannie analizować. Czasem będziesz mieć dość. Czasem będziesz tęsknić i płakać, a chwilę później będziesz przeżywać nieopisaną euforię. Będziesz wspinać się na wysokie szczyty, będziesz nurkować w głębiny i skakać w przepaść (w przenośni i dosłownie). Potem wrócisz do domu i krzykniesz w duchu: „Tak! Udało się.” Podróż dookoła świata buduje osobowość i daje ogromne poczucie satysfakcji.

5. Spełnisz marzenia

Bo kto z nas nie marzył o podróży dookoła świata chociaż raz? Marzenia są od tego, żeby je spełniać.

6. Będziesz się świetnie bawić

Podróż dookoła świata to prawdziwa przygoda! Nie ma zaplanowanych spotkań, napiętego grafiku, zobowiązań i planów. Jesteś ty i jest świat. Jesteś wolny z wyboru. Możesz siedzieć pod palmą, jeśli masz ochotę. Możesz włóczyć się po mieście, jeśli chcesz. Możesz być sam, albo mieć towarzystwo. Będziesz robić to, co sprawia największą przyjemność.

7. Znajdziesz miejsca, do których będziesz chciał wrócić

W podróży dookoła świata nie da się zobaczyć wszystkiego. Przed wyjazdem trudno zresztą zdecydować się, gdzie jechać. Bo skąd masz wiedzieć, czy akurat „tam” ci się spodoba?! Podróż dookoła świata tworzy swoistą esencję miejsc, pozwala ci pobieżnie zerknąć w różne zakątki. Dowiesz się, co lubisz i gdzie warto wrócić. A może znajdziesz kraj, w którym chciałbyś zamieszkać na chwilę?

8. Poznasz nowe smaki

Czy jest w życiu coś lepszego niż jedzenie? Podróż dookoła świata to degustacja lepsza niż w najlepszej restauracji. Jedzenie wszędzie jest inne, wszędzie jest unikalne, ale wszędzie ma tą samą „babciną” tajemnicę. Są danie, o których nigdy nie słyszałeś, są smaki, które zaskakują. Są też takie, które nie do końca przypadną ci do gustu, ale kto nie próbuje…

9. Żeby nigdy nie żałować 

Lepiej żałować że coś się zrobiło, niż że czegoś się nie zrobiło. Jeśli kiedyś przeszło ci przez głowę, żeby wyjechać, zróbc to! Jutro, za tydzień, w przyszłym roku. To teraz jest ‘ten’ doskonały czas, a ‘kiedyś’ to może być już za późno. Fajnie będzie opowiadać wnukom, że obleciało się świat dookoła. Fajnie będzie, siedząc w domu starców, wbijać pinezki w mapę świata. Byłem tu i tu i tam. Niefajnie będzie obudzić się pewnego ranka i stwierdzić, że nasze ciało nie daje już rady, że my fizycznie nie dajemy już rady, że nie mamy siły. Powiesz: „Ale jest wiele osób które podróżuje na emeryturze”, a ja ci powiem – życzę Wam wszystkim, i sobie samej też, żebyśmy też tak mogli. Ale wiesz co? Wolę nie ryzykować…

10. Dla inspiracji i poszerzania horyzontów

Podróże są, jak beczka pełna dobrego wina. To inspiracje na każdy temat. Więc jeśli tego ci trzeba, jeśli jesteś zawodowo wypalony, jeśli nie do końca wiesz, co chcesz w życiu robić – jedź. Pewnie znajdziesz odpowiedź i dowiedziesz, jak wiele możliwości jest jeszcze przed tobą.

11. Bo świat się za szybko zmienia

Ta plaża nie będzie taka samo za rok. To miasto zmieni się nie do poznania za 10 lat. Ci ludzie będą inni. To drzewo nie będzie kwitło tak samo, drugi raz nie spadnie ten sam deszcze, fale nie złamią się w ten sam sposób. To, co jest teraz, jest nie do odzyskania, a czasu nie da się zatrzymać. Niestety.

12. Dla niezwykłych opowieści

W czasie podróży dookoła świata usłysz niezwykłe historie. Takie niewyobrażalnie niezwykłe. Wesołe, smutne, zatrważające. Ale w czasie tej podróży to ty sam przeżyjesz te niewyobrażalnie niezwykłe historie, wesołe, smutne, zatrważające, przygody nie do opisania prostymi słowami i będziesz mógł się tymi przygodami dzielić, będzie o czym opowiadać znajomym i wszyscy będą cię słuchać z zaciekawieniem. A może potem, tak jak ja, napiszesz książkę?

13. Języki

Może w czasie krótkiej podróży dookoła świata nie nauczysz się płynnie mówić po hiszpańsku, nie będziesz też płynnie rozszyfrowywać chińskiego alfabetu, ale… będziesz wiedzieli, jak powiedzieć dziękuję w kilku różnych językach, jak się przywitać, jak zapytać: „Jak się masz?”. Dowiesz się, jak jest dzień dobry po tajsku, jaka jest różnica między angielskim w Australii, a tym w Nowej Zelandii, poznasz przekleństwa w różnych odmianach, będziesz wiedzieć, jak zamówić kawę w Indonezji, czy zarezerwować pokój u podnóży boskiego Machu Picchu. Nagle świat stanie się taki bliski.

14. Zobaczysz, jaki jesteś zdolny

 To nieopisana radość, kiedy uda ci się zamówić piwo w Chile, nie znając hiszpańskiego. Albo to uczucie, kiedy pójdziesz na spacer i nagle okaże się, że przedreptałeś na luzie 20 kilometrów. Albo, jak ci się uda przejść przez ruchliwe ulice Jakarty (wierzcie mi, to nie jest takie proste), czy sprzedać zepsuty komputer w Bangkoku. Bezcenne.

15. Nauczysz się więcej o sobie i świecie

Podróż dookoła świata to najlepsza lekcja życia, jaką możesz sobie zafundować. Po prostu.

16. Bo podróż dookoła świata to super sprawa!

Nigdy nie przestaniesz się uśmiechać. Ja nie mogę przestać do dziś.

 

Czytaj więcej o podróży dookoła świata:

Zamów moją książkę i dowiedz się, jak zorganizować wyjazd krok po kroku

Julia Raczko książka o podróży dookoła świata