Skip to main content


© The Gospo’s

Road tripyWakacje w Australii

Trasa Melbourne – Adelajda. Plan na 10 dni

By 28 maja, 202012 komentarzy
Trasa Melbourne – Adelajda. Plan na 10 dni

Trasa pomiędzy Melbourne a Adelajdą jest częściowo mocno oblegana, a częściowo całkiem pusta. Pierwszy odcinek to sławna droga Great Ocean Road, gdzie turyści wybierają się tłumnie na jeden lub kilka dni. I nie ma, co się dziwić, bo Great Ocean Road, droga, która wije się nad klifowym urwiskiem, jest spektakularna! Jednak mniej więcej na wysokości Port Fairy wszystko się zmienia — ci, którzy wybrali się na jednodniowy road trip, już dawno zawrócili, spora grupa ruszyła w głąb lądu w stronę Parku Narodowego Grampians, a mniejszość dalej w kierunku Australii Południowej.

Trasa z Melbourne do Adelajdy to coś dla tych, którzy równie mocno, jak przyrodę, kochają wino i dobrą kuchnię. Będę kangury, toasty i degustacje. Droga prowadzi przez Great Ocean Road, Grampiany, park Coorong, Wyspę Kangura, Półwysep Fleurieu i Dolinę Barossy.

Co zobaczyć w drodze z Melbourne do Adelajdy? Jak zorganizować dziesięciodniowy wyjazd i gdzie najlepiej się zatrzymać?

Trasa z Melbourne do Adelajdy w 10 dni:

Dzień 1: Melbourne – Port Fairy (ok. 375 km), droga Great Ocean Road

Dzień 2: Port Fairy – Halls Gap w Parku Narodowym Grampians (ok. 160 km)

Dzień 3: Park Narodowy Grampians

Dzień 4: Halls Gap – Robe (ok. 320 km)

Dzień 5: Robe – Victor Harbor (ok. 330 km)

Dzień 6: Victor Harbor – Cape Jervis – Kangaroo Island (ok 150 km)

Dzień 7: Kangaroo Island

Dzień 8: Kangaroo Island – McLaren Vale (ok. 150 km)

Dzień 9: McLaren Vale – Adelaide Hills – Barossa Valley (ok. 150 km)

Dzień 10: Barossa Valley – Adelajda (ok. 100 km)

Dzień 1: Melbourne – Port Fairy (Great Ocean Road)

Odległość ok. 375 km

Po zwiedzaniu Melbourne, pierwszy dzień wyprawy to od razu dzień pełen wrażeń. Krajobrazowa trasa wzdłuż wybrzeża z Melbourne do miasteczka Port Fairy to jedna z najpiękniejszych dróg na świecie – sławna Great Ocean Road. Z Melbourne wyjedźcie nie później niż o 8:00 rano i przygotujcie się na długie godziny za kierownicą, bo do celu dotrzecie na kolację.

Gdzie się zatrzymać na Great Ocean Road podczas jednodniowego przejazdu? 

  • Latarnia morska Split Point Lookout i pobliski szlak spacerowy
  • Oficjlana brama Memorial Arch at Eastern View
  • Miasteczko Lorne i punkt widokowy Teddy’s Lookout (jeden z naszych ulubionych)
  • Okolice Koala Cafe w miasteczku Kennet River (tu można zobaczyć dzikie koale)
  • Lunch w miasteczku Apollo Bay
  • Krótki szlak spacerowy w lasie deszczowym Maits Rest Rainforest Walk
  • Punkt widokowy na Dwunastu Apostołów
  • London Bridge 
  • Bay Of Islands
  • Nie zatrzymujcie się zbyt często na początku – końcówka trasy jest przepiękna i rzadko odwiedzana przez turystów.

Na kolację w Port Fairy polecamy knajpę Merrijig Kitchen w jednym z zabytkowych domów.

Noclegi w Port Fairy

Kangury o zachodzie słońca

Dzień 2: Port Fairy – Halls Gap

Odległość ok. 160 km

Poranek warto spędzić w Port Fairy. Port Fairy to jedna z najstarszych australijskich osad. W mieście znajdziecie przykłady pięknej architektury z czasów kolonizacji, a 50 budynków wpisanych jest na Listę Dziedzictwa Narodowego. Koniecznie przespacerujcie się też wokół niewielkiej wyspy, Griffitts Island, na którą prowadzi grobla dla pieszych. W połowie trasy znajduje się latarnia morska, a na wyspie mieszka dużo ptaków i skoczne walabie (małe kangurowate). Na śniadanie/lunch i kawę wpadnijcie do Bank St & Co.

Na początek, po wyjechaniu z Port Fairy zatrzymajcie się w Tower Hill State Game Reserve. W tym rezerwacie spotkanie z kangurami, koalami, emu i kolczatkami jest praktycznie gwarantowane.

Park Narodowy Grampians znajduje się w głębi lądu. To miejsce dla kochających przyrodę i marszruty po górach. Dojeżdżając do The Grampians, na południu parku możecie wybrać dwa szlaki: The Piccaninny (zajmie około półtorej godziny) oraz szczyt Mount Abrupt (zajmie około 3 godzin).

Halls Gap to miasteczko w parku i dobra baza wypadowa na jego zwiedzanie. Przed zachodem słońca po centrum „plączą się” kangury i emu. Gdzie zjeść w Halls Gap? Na kolację polecamy zimne piwo i hamburgera w Paper Scissors Rock Brew Co lub hinduską ucztę w Spirit of Punjab.

Noclegi w Halls Gap

Dzień 3: Park Narodowy Grampians

To dzień chodzenia, nie jeżdżenia. Park Narodowy Grampians położony 260 km z Melbourne jest jednym z bardziej popularnych parków narodowych w stanie Wiktoria. Bywa tu tłoczno! Góry wyrastają niespodziewanie z okolicznych równin. To oaza dla zwierząt i raj dla piechurów. W okolicy sporo jest także aborygeńskich historii – w parku znajduje najwięcej sztuki naskalnej w południowej Australii, więc zwiedzanie warto zacząć w nieco zapomnianym centrum kultury Brambuk the National Park & Cultural Centre.

Jaki szlaki w The Grampians wybrać?

  • Trasa do Pinnacle Lookout (uwaga, parking Wonderland Car Park szybko się zapełnia, więc przyjedźcie jak najwcześniej)
  • Punkty widokowe Reed Lookout oraz The Balconies
  • Wodospad MacKenzie Falls
  • Widoki z Boroka Lookout
  • Więcej o trasach w Grampianach tutaj.
Plaża w miasteczku Robe

Dzień 4: Halls Gap – Robe

Odległość: 320 km

Czas na powrót w stronę wybrzeża, do cichej wioski Robe. Możecie wybrać dwie trasy: z Halls Gap ruszyć do regionu winiarskiego Coonawarra lub w stronę jaskini w Naracoorte. W międzyczasie przekroczycie granicę Wiktorii i Australii Południowej i uwaga: między stanami nie wolno przewozić niektórych produktów spożywczych. Więcej szczegółów tutaj.

Droga przez winiarski region Coonawarra

Coonawarra to świetny, chociaż nie najbardziej popularny region winiarski w Australii Południowej. Produkuje się tutaj doskonałe Cabernet Sauvignon. Warto odwiedzić winiarnie: Brand’s Laira czy Rymill Coonawarra, a na lunch wybrać się do Drink Ottelia + Eat Fodder.

Droga przez Naracoorte

Jeśli zdecydujecie się jechać przez Naracoorte, będziecie mieli okazję zwiedzić niezwykłe jaskinie. To jedyne miejsce w Australii Południowej wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Naracoorte Caves National Park otwarty jest codziennie między 9:00 a 17:00. Więcej szczegółów tutaj.

W miasteczku Robe nie ma wiele, ale my lubimy takie miejsca. Robe jest ciche i spokojne, i czasem oferuje piękne zachody słońca nad zatoką Guichen Bay. Na piwo i pubowy posiłek idźcie do kultowego Caledonian Inn.

Noclegi w Robe

  • Domek na kempingu Discovery – dla dwóch osób ok. $80AUD
  • Kultowy domek przez Airbnb Mrs Banks – dla dwóch osób ok. $145AUD

Jeśli z Parku Narodowego Grampians chcecie szybko dotrzeć do Adelajdy, możecie pojechać najbardziej bezpośrednią i najnudniejszą trasą w głębi lądu. Ma 500 km, a przejazd zajmie około 6 godzin. Nie polecamy.

Dzień 5: Robe – Victor Harbor

Odległość: 360 km

To długi dzień, ale łatwa trasa. Na początek chodźcie na spacer po plaży Long Beach, jeszcze w Robe. Potem, na kieliszek wina przed południem, przystańcie w winiarni Wangolina lub Cape Jaffa Wines.

Droga prowadzić będzie wzdłuż wybrzeża przez Park Narodowy Coorong, który składa się z systemu lagun. Warto zatrzymać się na chwilę przy The Granites (wielkich kamieniach niepodziewanie rzuconych na pustej plaży) oraz w Parnka Point, gdzie widok na ogromne rozlewiska zachwyca. Zapewne spotkacie tu pelikany australijskie. Przed wyjazdem obejrzyjcie film Storm Boy, którego akcja toczy się w tym regionie, a na pelikany spojrzycie zupełnie inaczej.

Dalej miniecie dwa znaczące jeziora, Lake Albert oraz Lake Alexandria, gdzie uchodzi najdłuższa australijska rzeka, Murray River. Aby zaoszczędzić czasu, na drugą stronę rzeki możecie przedostać się darmową barką odpoływającą z okolic Wellington East i ruszyć przez kolejne niepopularne regiony winiarskie, Langhorne Creek oraz Currency Creek. Warto odwiedzić winiarnie: Bleasdale Vineyards, Angas Plains Wines czy One Paddock Currency Creek Winery.

Okolice nadmorskiego Victor Harbor to miejsce, gdzie można by zatrzymać się na kilka dni i świetny wybór na leniwe wakacje. Wieczorami na pobliskiej wyspie Granite Island można zobaczyć wracające z połowów pingwinki małe. Więcej szczegółów tutaj.

Noclegi w okolicy Victor Harbor

Dzień 6: Victor Harbor – Kangaroo Island

Prom na wyspę Kangaroo Island najlepiej złapać koło południa tak, aby rano mieć chwilę w Victor Harbor i wystarczająco czasu na dojazd do Cape Jervis.

Co zobaczyć w okolicy Victor Harbor?

  • Spacer na wyspę Granite Island, na którą prowadzi grobla
  • Zatoka Horseshoe Bay w miasteczku Port Elliot
  • Populara piekarnia Port Elliot Bakery
  • Widoki na klify Waitpinga Cliffs z Newland Head Conservation Park. 

Prom na Wyspę Kangura wypływa z miasteczka Cape Jervis. Bilety trzeba kupić z wyprzedzeniem na stronie operatora SeaLink. Niestety, przeprawa ta jest droga.

Wyspa Kangura to jedno z najpiękniejszych miejsc w Australii i znajduje się w czołówce moich ulubionych. To trzecia co do wielkości australijska wyspa, a na jej zwiedzanie należy mieć przyjemniej dwa dni i najlepiej własne auto. Kangaroo Island czaruje dziewiczą przyrodą, turkusem wody, szczęśliwą zwierzyną i dobrym winem.

Co zobaczyć na Wyspie Kangura pierwszego dnia?

  • Latarnia morska Cape Willoughby Lighthouse i pobliskie trasy spacerowe
  • Lunch (lub toast) z widokiem w Dudley Wines
  • Mała plaża przy kempingu Browns Beach Campground
  • Zatoka Pennington Bay (przy odpływie tworzą się cudowne naturalne baseny)
  • Widoki ze wzgórza Prospect Hill
  • Emu Bay (wypatrujcie pelikanów i delfinów, a drodze do – koali)
  • Jeśli chcecie dobrze zjeść, polecamy kolacje w Sunset Food and Wine
  • O naszej pierwszej wycieczce na Wyspę Kangura poczytacie tutaj.

Noclegi na Wyspie Kangura

Dzień 7: Wyspa Kangura

Nie traćcie czasu na spanie. Tyle tu do zobaczenia i tyle kilometrów do przyjechania!

Co zobaczyć na Wyspie Kangura drugiego dnia?

  • Seal Bay Conservation Park i spotkanie z fokami na plaży
  • Zatoka Vivonne Bay, gdzie można popływać (kolor wody – wow)
  • Park Narodowy Flinders Chase (po pożarach w grudniu 2019 roku park jest czasowo zamknięty)
  • Kangaroo Island Wildlife Park (jeśli chcecie wybrać się do zoo w Australii, to wybierzcie się tu; w parku można też przytulić koalę)
  • Plaża Stokes Bay Beach, do której trzeba dojść przez skalny labirynt.

Dzień 8: Kangaroo Island – McLaren Vale

Odległość: 150 km

Prom najlepiej złapać przed południem, bo rano zazwyczaj brakuje czasu, aby coś jeszcze zobaczyć, więc lepiej ruszyć wcześniej.

Fleurieu Peninsula to region położony na południe od Adelajdy i wciąż mały doceniany zakątek Australii Południowej (cały stan jest zresztą mało doeceniany). Są  duże szanse, że wszystkie piękne miejsca będziecie mieć tylko dla siebie.

Gdzie zatrzymać się na Fleurieu Peninsula?

  • Punkt widokowy Tapanappa Lookout w Deep Creek Conservation Park
  • Zatoka Second Valley
  • Wodospad Ingalalla Falls
  • Przy trasie punkt widokowy HMAS Hobart Memorial Lookout
  • Punkty widokowy Blanche Point (super miejsce na zachód słońca)
  • Plaża w Port Willunga (są tu pozostałości po molo i wykute przez rybaków jaskinie w klifowych ścianach)
  • Widok przy ujściu rzeki z Onkaparinga River Mouth View Point.

Jakie winiarnie odwiedzić w regionie McLaren Vale?

  • Alpha Box & Dice
  • Olivers Taranga Vineyards
  • Paxton Wines
  • Nie pomińcie kultowego D’Arenberg – ekstrawagancki dizajn odróżnia to miejsce od innych, a menu degustacyjne jest doskonałe!
  • Na kolację polecamy restaurację z widokiem, Star of Greece.

Noclegi w okolicy McLaren Vale

Dzień 9: McLaren Vale – Adelaide Hills – Barossa Valley

Odległość: 150 km

Jeśli zdarzy się tak, że w okolicy będziecie w sobotę, odwiedźcie targowisko w Willunga, a potem ruszcie w góry, w kolejne winiarskie regiony – na wzgórza Adelaide Hills oraz do znanej na całym świecie Doliny Barossy.

Gdzie się zatrzymać w Adelaide Hills?

  • Miasteczko z delikatnym niemieckim klimatem, Hahndorf
  • Winiarne The Lane Vineyard i Shaw + Smith.

Z Adelaide Hills możecie pojechać prosto do Adelajdy, zatrzymując się po drodze na punkcie widokowym Mount Lofty, skąd rozpościera się ładna panorama na miasto lub ruszyć dalej, do Barossa Valley.

Jakie winiarnie odwiedzić w Dolinie Barossy?

  • To tu swoją siedzibę ma znany na polskim rynku Jacob’s Creek. Super jedzenie, dobre wina i miła atmosfera.
  • Bardziej kameralne winiarnie to np. Tsharke czy Bethany Wines
  • Po lekcję historii koniecznie wybierzcie się do Seppeltsfield
  • Na kolację polecamy 1918 Bistro & Grill w miasteczku Tanunda
  • Więcej o regionie i o tym, co robić w Barossie, tutaj.

Noclegi w Barossa Valley

Dzień 10: Dolina Barossy – Adelajda

Odległość: 75 km

Nie spieszcie się do Adelajd, powłóczcie się po winnicach i kosztujcie – win, jedzenia, atmosfery Doliny Barossy.

Stąd droga do miasta jest prosta i w ciągu godziny będziecie w Adelajdzie. Czy pół dnia starczy na zwiedzenie tego miasta? Może, ale nie musi. Adelajda jest leniwa, niektórzy powiedzą, że nudna, a kak dla nas – fantastyczna. Jeśli nie macie wiele czasu, przespacerujcie się ulicą North Terrace, a wieczorem wyskoczcie na drinka do Pink Moon Saloon.

Noclegi w Adelajdzie

Podróże autem to świetny pomysł

Wypożyczenie samochodu/kampera w Australii

Wynajem samochodu lub kampera w Australii jest łatwy i coraz tańszy. Ceny aut na podróż z Melbourne do Adelaide możecie porównać na stronie DiscoverCars i na pewno znajdziecie dobrą ofertę, a więcej o wynajmowaniu samochód w Australii tutaj.

Ceny kamperów możecie porównać na stronie Motorhome Republic, a więcej o wynajmie domu na kółkach tutaj.

Inne road tripy w Australii

Trasa z Sydney do Brisbane

Road trip na Tasmanii

W tekście pojawiają się linki afiliacyjne – jeśli zarezerwujecie auto lub nocleg, klikając w link z naszej strony, dostaniemy od tego niewielki procent. Wy NIE ponosicie żadnych dodatkowych kosztów, a dla nas to nieoceniona pomoc w prowadzeniu tego bloga. Polecamy tylko sprawdzone firmy, z których sami korzystamy.

12 komentarzy

  • Weronika pisze:

    Hej, będziemy w Australii przez około 10-12 dni na początku grudnia. Którą trasę na wyprawę kamperem w tym terminie bardziej polecasz, Sydney-Brisbane, czy Melbourne-Adelaida?

  • Fajnie przygotowana trasa 🙂 Jak tylko będziemy w Australii, to postaramy się z niej skorzystać.

  • Gosia pisze:

    Wspaniale! Ile bym dała za taką podróż… 🙂

  • FUKO pisze:

    Spora dawka pomocnych informacji i fotorelacja, która zachęca do odwiedzenia tego miejsca. Pozdrawiamy!

  • Wolnymkrokiem pisze:

    Kurcze mam rodzinę w Melbourne! Istnieje więc szansa, że kiedyś tam trafimy i ogarniemy tą trasę. Chociaż jakbyśmy byli tam być tylko przez miesiąc, to polecałabyś nam wybrać tą trasę? Czy jednak w pobliżu można lepiej wykorzystać czas?:)

  • hiha.pl pisze:

    To jest taaaaaka cudna trasa! I rzeczywiście niemal cały ruch turystyczny zatrzymuje się na Great Ocean Road, a plaże, winnice i kangury Australii Południowej można już mieć dla siebie 😀

  • magdazbieraj pisze:

    Cudownie! Już nie mogę się doczekać aż uda mi się zrealizować marzenie z dzieciństwa i przyjechać do Australii. Choć podejrzewam, że jak już się uda to pojawi się problem, które strony wybrać, bo Australia taka duża 😀

  • Monika pisze:

    W takim razie super! Dobra robota 🙂

  • Żarteks pisze:

    Patrzę na ten plan i dochodzę do wniosku, że nie byłoby szans tego zrobić w 4-5 dni, tak żeby móc się trochę pocieszyć odwiedzanymi miejscami i nie gnać. A przez moment był taki pomysł. Finalnie padło na Uluru 🙂

  • Monika pisze:

    Bardzo fajny plan wycieczki! Aż bym się wybrała już teraz tak mnie zachęciłaś.
    Tylko niestety dla Europejczyków to zawsze będzie problem, żeby pojechać w tamte strony Australii. Jak już ktoś leci to na kilka tygodni i pewnie raz w życiu, więc wybiera Sydney (to co zna z telewizji i szkoły), a nie jedzie tysiąc kilometrów do miejsca, o którym się za bardzo nie mówi. Przykre to. Dlatego ja chciałabym pojechać jeszcze raz i odwiedzić takie smaczki właśnie! 🙂

    • Julia Raczko pisze:

      Szczęśliwie, coraz więcej osób chętnie rusza poza popularne miejsca. Ostatnio zrobiłam tą trasę z podróżnikami z Polski. Dwa razy! Bardzo namawiam.

Leave a Reply