Margaret River to region położny w Australii Zachodniej, na południe od Perth, znany z doskonałych win, pysznego jedzenia i bajecznych plaż (nie wiem, czy gdziekolwiek indziej w Australii woda ma aż tak lazurowy odcień). Taką samą nazwę nosi też miasteczko położone w tej okolicy oraz rzeka.

Do Margaret River warto wyskoczyć nawet na kilkudniową wycieczkę, ale łatwo spędzi się też kilka tygodni, wciąż unikając nudy. A może wręcz przeciwnie – znajdując nudę, którą można się nacieszyć!

Co warto zobaczyć, na które plaże zajechać i co koniecznie trzeba zrobić, będąc w okolicach Margaret River? Oto nasza lista naj…

1. Odwiedź lokalne winnice i browary

I skosztuj tutejszych wyrobów. W regionie Margaret River jest ponad dwieście winnic, warto zatrzymać się w Brookland Valley, Arlewood Estate Winery czy Leeuwin Estate. Na piwo polecamy Bush Shack Brewery oraz Cheeky Monkey Brewery & Cidery.

2. Przejedź się pociągiem po molo

Albo po prostu popatrz na nie, bo sięga prawie po horyzont. Busselton Jetty ma 1,8 kilometra i przecina zatokę Geographe. Ma sto pięćdziesiąt lat i jest najdłuższym, drewnianym molem na południowej półkuli. Wstęp na molo jest płatny, ale spacer po plaży obok – zupełnie darmowy.

3. Stań na krańcu Australii

Cape Leeuwin jest najdalej wysuniętym na południowy-zachód krańcem Australii, na którego czubku stoi oczywiście dostojna latarnia morska. To tu spotykają się dwa oceany – Indyjski z Arktycznym, a zachody słońca są przepiękne.

4. Wykąp się w turkusowej wodzie

Kolor wody przy zachodnim brzegu Australii jest niewiarygodny, a jakiekolwiek filtry na zdjęciach są zupełnie zbędne. Wykąp się, nawet jak będzie zimno. Meelup Beach, Eagle Bay, Hamelin Bay to nasze ulubione zakątki, gdzie woda jest dość spokojna. Ważne, żeby wybierać strzeżone plaże, bo w tym regionie często pojawiają się rekiny.

5. Zadrzyj głowę aż do nieba

Margaret River to też lasy. Boranup Karri Forest to gęsty las, który przecina Cave Road (główna droga w regionie, gdzie jest sporo jaskiń). Eukaliptusy Różnobarwne sięgają tu sześćdziesięciu metrów i sprawiają wrażenie, jakby dotykały chmur. Pachnie świeżością i warto iść na spacer.

6. Zobacz niebieskie jezioro

Jezioro, które nazywa się… Czarny Diament. Jezioro Black Diamond w Collie lubiane jest przez miejscowych. I naprawdę ma taki kolor! Wiele lat temu znajdowała się tu kopalnia.

Baw się dobrze i nie narzekaj. Zobacz, co warto zrobić w Perth.