We wszystkich rankingach Australia pojawia się w czołówce najdroższych krajów do podróżowania i życia. Tak, wyjazd do Australii jest kosztowny , codzienność tutaj również, więc przed wyjazdem warto poznać ceny i koszty w Australii. Kurs dolara australijskiego wynosi ok. 2.64zł (kurs z dnia 08.12.2019).

Po naszej niedawnej podróży po Europie (przejechaliśmy kamperem ze Słowenii do Szkocji) oraz kilkutygodniowej wyprawie po Brazylii i Argentynie zgodnie stwierdzamy, że różnice te nie są jednak tak ogromne, jak kiedyś. Oczywiście, wszystko zależy od formy podróży i od ilości miejsc, które chce się odwiedzić na trasie. Jeśli chcecie wybrać się na road trip, Australia zaskoczy was pozytywnie.

Ile kosztują noclegi w Australii

Hotele i hostele

Baza hotelowa w Australii jest spora, a dostępne są hotele o różnym standardzie, a oferty najlepiej porównywać przez stronę Booking.com. Ceny za łóżko w wieloosobowym pokoju zaczynają się od $20 AUD, a dwuosobowy pokój w 4-gwiazdkowym hotelu będzie kosztował od ok. $200 AUD w górę.

Przykładowe ceny hoteli:

*Ceny wyszukane w grudniu 2019 roku na marzec 2020 roku.

Airbnb

W Australii dobrze działa także Airbnb, a ceny bywają konkurencyjne w stosunku do hoteli. Pokój można wynająć za ok. $30 AUD, a całe mieszkanie za już za $150. Jeśli nie macie jeszcze konta, załóżcie, korzystając z tego linku i otrzymacie zniżkę $55 AUD na swoją rezerwację.

Kempingi

Najtańszą opcją są zazwyczaj kempingi. Parcela na kempingu państwowym kosztuje od ok. $5-10 dolarów, a miejsce z prądem na prywatnym polu (w tzw. caravan parku) od $30 AUD w górę. Szukając kempingów warto skorzystać z aplikacji Wikicamps oraz strony YouCamp.

Więcej o biwakowaniu w Australii poczytacie tutaj.

Ile kosztuje transport w Australii

Samolot

Loty i wielokrotne zmienianie miejsc najbardziej zawyżają cenę wakacji. Zasada jest prosta – im więcej odległych od siebie atrakcji chcemy zobaczyć w krótkim czasie, tym będzie drożej. Loty na wschodnim wybrzeżu pomiędzy Sydney, Melbourne, Brisbane czy Cairns są stosunkowo tanie, bo wybór jest większy, a samoloty kursują tutaj niczym autobusy. Ceny biletów zaczynają się od ok. $100 AUD w jedną stronę. Polecić na środek kontynentu, do Uluru, jest już drożej – przelot będzie kosztował od $200 do nawet $700 AUD w jedną stronę. Kupowanie biletów powrotnych nie ma zazwyczaj wpływu na cenę całkowitą, nie obniża jej. Dobrą porównywarką cen jest strona Webjet.com.au

Przykładowe ceny za loty krajowe:

 • Lot z Sydney do Melbourne tanimi liniami Tiger Air $118 AUD
 • Z Melbourne do Brisbane liniami Virgin Australia można dolecieć za $225 AUD
 • Lot z Brisbane do Cairns liniami Qantas kosztuje $160 AUD
 • Loty na trasie z Melbourne do Uluru tanimi liniami Jetstar kosztują ok. $250 AUD

*Ceny wyszukane w grudniu 2019 roku na marzec 2020 roku. Podana cena jest ceną w jedną stronę z bagażem.

Samochód

W Australii łatwo wypożyczyć samochód i warto to zrobić bez względu na to, czy planujemy długą wycieczkę, czy tylko krótkie wypady poza miasto. Wypożyczenie samochodu na dzień kosztuje od $30 AUD do $100 w zależności od sezonu, miejsca oraz długości najmu (przy dłuższym najmie cena za dzień jest zazwyczaj niższa). Ceny samochodów na wynajem w Australii najlepiej porównywać na stronach Discover Car Hire, lokalnej VroomVroomVroom czy znanej stronie RentalCars.

Przykładowe ceny za samochód do wynajęcia:

 • samochód na jeden dzień w Sydney z budżetowej wypożyczalni Jucy $59 AUD
 • wypożyczenie samochodu na jeden dzień w Melbourne z firmy Thrifty $80 AUD
 • auto na 16 dni, odbiór w Brisbane, zwrot w Cairns z wypożyczalni Hertz to koszt $820 AUD

*Ceny wyszukane w grudniu 2019 roku na marzec 2020 roku. Cena nie zawiera dodatkowego ubezpieczenia, benzyny etc.

Więcej o wynajmowaniu aut w Australii tutaj.

Kamper

Jednym z najlepszych i najciekawszych sposobów na zobaczenie Australii jest zorganizowanie road tripu. Podróż kamperem to również najtańszy sposób na zwiedzanie tego kraju. Ceny wynajmu kampera kształtują się o $50Aud nawet do $300Aud za dzień. Ceny porównać można na stronie Motorhome Republic.

Przykładowe ceny za kampera:

 • trasa z Sydney do Brisbane, budżetowy van SpaceShips na 2 osoby, na 7 dni kosztuje $450 AUD
 • odbiór w Melbourne, zwrot w Melbourne, kamper z łazienką i kuchnią na 4 osoby z wypożyczalni Apollo, na 14 dni kosztuje $2200 AUD

*Ceny wyszukane w grudniu 2019 roku na marzec 2020 roku. Cena nie zawiera dodatkowego ubezpieczenia, benzyny etc.

Więcej o wynajmowaniu kamperów w Australii tutaj.

Komunikacja miejska

We wszystkich, dużych australijskich miastach są autobusy i pociągi, a w niektórych miastach także miejskie promy i tramwaje. W Australii nie ma metra. Komunikacja miejska jest raczej droga. W Sydney bilet na jeden przejazd będzie kosztował około $2,5 AUD, a w Brisbane już około $4 AUD. Jeśli zamierzacie korzystać z komunikacji miejskiej, warto kupić sobie kartę miejską (niestety, inną w każdym mieście).

Ile kosztuje jedzenie w Australii

Zakupy spożywcze

W Australii konkurencja między dużymi supermarketami jest niewielka. Największe sklepy do Woolworths oraz Coles, nieco tańsze jest Aldi, a w mniejszych miastach zakupy robi się w sklepach IGA, Foodworks oraz Spar. Produkty spożywcze najbardziej opłaca się kupować na targach – tu stosunek jakości do ceny jest najlepszy.

Przykładowe ceny produktów spożywczych:

 • 2 litry mleka kosztują ok. $3 AUD
 • chleb tostowy kosztuje ok. $2 AUD
 • 1 kg wołowego mięsa mielonego kosztuje ok. $17 AUD
 • kilogram ziemniaków kosztuje ok. $4 AUD

*Ceny wyszukane w stronie sklepu Woolworths.

Restauracje

Wyjścia do restauracji w Australii bywają kosztowne, ale wybór jest duży. Można stołować się zarówno w eksluzywnych restauracjach, gdzie gotują najlepsi szefowie kuchni na świecie, jak w w tanich barach czy fastfoodach – tych (niestety) w Australii jest dużo i są (zbyt) łatwo dostępne.

Przykładowe ceny w restauracjach:

 • Kawa flat white w kawiarni St. Ali w Melbourne kosztuje $4.50 AUD
 • Śniadanie w formie kanapki z awokado, z jajkiem i dodatkami w centrum Sydney, w knajpie The Grounds of the City kosztuje ok. $22
 • Fish & Chips, czyli smażona ryba z frytkami w barze, w mniejszym miasteczku, kosztuje ok. $15 AUD
 • Big Mac (sama kanapka) kosztuje $6.50 AUD

Ile kosztuje alkohol w Australii

Alkohol w Australii jest drogi zarówno w sklepach jak i restauracjach – za butelkę taniego piwa w sklepie zapłacimy ok. $4 AUD, w knajpie piwo kosztuje ok. $7 AUD. Butelkę niezłego wina w sklepie można kupić już za $8 AUD, tyle samo będzie kosztował kieliszek w restauracji.

Drogie są także papierosy. Średnio, za jednego papierosa (nie paczkę, tylko papierosa) zapłacimy ok $0.7, a paczka kosztuje powyżej $20 AUD.

Ile kosztują atrakcje turystyczne w Australii

Zorganizowanie wycieczek w Australii na własną rękę nie zawsze jest najbardziej opłacalną opcją. Nie zawsze jest również możliwie, bo np. na Wielką Rafę Koralową trzeba popłynąć z grupą. Szczęśliwie, dostępne są zarówno budżetowej wyjazdy jak i te bardziej luksusowe.

Przykładowe ceny wycieczek:

Więcej o organizowanych przez nas wyjazdach tutaj.

Ile kosztuje życie w Australii

Podróż po Australii to jedno, ale życie tu to zupełnie inna sprawa. Mimo bardzo dobrych zarobków Australia jest krajem drogim do życia, a jego koszty są wysokie. Czasy, kiedy w ciągu 5 lat można było w Australii zarobić na dom skończyły się w latach ’70 ubiegłego wieku. Dobrze płatną pracę łatwiej znaleźć w dużych miastach, ale i koszty życia są tam wyższe. Normą są kredyty na 30 lat na dom czy mieszkanie. Ceny nieruchomości w Sydney są jednymi z najwyższych na świecie. Jednocześnie, Australia daje dużo możliwości i to dobre miejsce do życia.

Ceny i bieżące koszty życia w Australii:

 • Wynajem jednopokojowego mieszkania w centrum miasta kosztuje średnio $1700 AUD/miesięcznie
 • Jednopokojowe mieszkanie poza centrum kosztuje średnio $1300 AUD/miesięcznie
 • Metr kwadratowy mieszkania w centrum miasta to około $7800 AUD
 • Cena za metr kwadratowy mieszkania poza centrum miasta to ok. $5600 AUD
 • Opłaty za wodę, prąd, wywóz śmieci itd. w 85m mieszkaniu wynoszą $200 AUD/miesięcznie
 • Bilet do kina kosztuje ok. $18 AUD
 • Prywatne przedszkole dla dziecka to średnio $1700 AUD/miesięcznie
 • Nowy samochód (Toyota Corolla 1.6l 97kW Comfort) to średnio $25.000 AUD
 • Para dżinsów $95 AUD

Zarobki w Australii:

 • Średnia pensja miesięczna $4400 AUD na rękę
 • Minimalna pensja wynosi $740.80 AUD/tydzień, za 38 godzin pracy lub $19.49 AUD za godzinę.

*Na podstawie najnowszych danych i statystyk zamieszczonych na portalu Numbeo.