Tasmania to urokliwy zakątek Australii, gdzie natura wciąż wjedzie prym. Odizolowana wyspa, która dzielnie broni się przed szaloną cywilizacją. A może po prostu ta cywilizacja nie jest nią zainteresowana? Zwiedzanie Tasmanii warto zaplanować australijskim latem.

Dla kogo jest Tasmania

Największa australijska wyspa (będąca jednocześnie stanem) znajduje się kilkaset kilometrów na południe od lądu, a styl życia i pogoda nie mają tu nic wspólnego ze stereotypową wizją kraju Down Under. To miejsce dla tych, którzy szukają spokoju i tych, którym nie wadzi swoista powolność.

Szczęśliwi będą ci, którzy lubią wspinaczki i długie spacery, bo krajobrazowych szlaków, zarówno w górach jak i na wybrzeżu, na pewno nie brakuje.

A dla kogo nie

Nieszczęśliwi będą fani upałów i wylegiwania się na plaży. Te są piękne, ale na Tasmanii zamiast gorąca można oczekiwać raczej chłodnych podmuchów – zdarza się, że śnieg pada nawet latem. Oczywiście, bywa ciepło, ale to nie tego powinniście oczekiwać podczas pobytu. Na Tasmanii doliczyć się można średnio… pięćdziesięciu słonecznych dni w roku. Mało jak na Australię.

Trudniej tu także o porządną kawę, którą może się pochwalić większość kraju, za to z łatwością można napić się dobrego piwa, whisky czy wina. Produkuje się tu też niezłą wódkę.

Na próżno szukać soczystego mango czy dobrej chińszczyzny, są za to doskonałe owoce morza, ryby i jagnięcina. Ci, którzy chcieliby skosztować australijskich dań przyrządzonych z lokalnych produktów, będą spełnieni.

Zwiedzanie Tasmanii – jak to zrobić

Wielkim plusem Tasmanii jest jej niewielka powierzchnia (szczególnie, gdy porównamy ją do reszty kontynentu), więc nawet podczas tygodniowego pobytu da się zwiedzić sporo. Z drugiej strony, można by tu siedzieć pewnie długie miesiące i wciąż odkrywać nowe zakątki. Magiczne zakątki.

Wyspa jest wprost stworzona do samodzielnego zwiedzania samochodem lub kamperem. Odległości pozwalają na spokojne przemieszczanie się, drogi są w porządku (daleko im do szerokich autostrad, a część będzie szutrowa, ale bezpiecznie doprowadzą nas do celu), łatwo znaleźć zarówno kemping jak i luksusowy hotel.

Najlepiej ruszyć na road trip. Jeśli nie jesteście przekonani, czy pomysł wynajęcia kampera w Australii, to pomysł dobry, przeczytajcie ten tekst i odważcie się!

Okolice Tasman Peninsula

Kiedy najlepiej jechać na Tasmanię

Tasmania znajduje się na dalekim południu. Oznacza to, że jest tam częściej chłodniej niż cieplej. Najlepsze miesiące na zwiedzenie Tasmanii to luty i marzec. Dobra pogoda będzie też w grudniu i styczniu, ale wtedy jest najwięcej turystów i ceny są znacznie wyższe.

Co warto zobaczyć na Tasmanii

Najbardziej popularne i najbardziej rozwinięte jest wschodnie wybrzeże Tasmanii, i to tu, przy pierwszej wizycie, kieruje się większość odwiedzających, co absolutnie nie oznacza tłumów czy przereklamowania. Gorące punkty na wschodzie Tasmanii to:

  • Bay of Fires
  • Park Narodowy Freycinet
  • historyczny obiekt Port Arthur
  • miasta Launceston oraz Hobart.

Zwiedzać można także okoliczne wysepki i na pewno warto wybrać się na Maria Island czy Bruny Island, chociaż tych pięknych jest nieco więcej.

Innym znanym i, jakby inaczej, zachwycającym miejscem jest Park Narodowy Cradle Moutain-Lake St Clair, znajdujący się w alpach tasmańskich. To tu ciągnie się znany szlak, Overland Track, a do wspinaczki zachęca góra Cradle. Jest zwyczajnie bajkowo (chociaż bywa też bardzo zimowo).

Zachód Tasmanii budzi mniejsze zainteresowanie, ale raczej nie z powodu braku atrakcji. Po prostu trudniej się tu dostać i trudniej się przemieszczać. Ale (i powtarza to wielu) to te okolice potrafią na zawsze skraść kawałek serca – widoki są tu zupełnie, ale to zupełnie, nieokiełznane!

Przyroda na Tasmanii

Na Tasmanii łatwo spotkać dzikie zwierzęta: wombaty (najwięcej jest ich na wyspie Maria), kolczatki (w sumie są prawie wszędzie), kangury (też są wszędzie) i pingwiny (mieszkają w miasteczku Bincheno) i… diabły tasmańskie (które nie są wcale takie diabelskie)! Brakuje tylko koali (szkoda).

Tasmania ma przepiękne lasy, wodospady, pasma górskie, wybrzeże – długo by wymieniać atrakcje tego stanu, a wybór najlepszej należałby to ciężkich. Tylko po co wybierać?

Czy warto jechać na Tasmanię

Tak. Warto jechać na Tasmanię. I to jak najszybciej! Zwiedzanie Tasmanii powinno znaleźć się na waszej australijskiej liście.

Tu przykładowa trasa na 7-dniowy road trip po Tasmanii.