Kiedy Australia otwiera granice? Kiedy będzie można zaplanować podróż i wybrać się na urlop na drugi koniec świata? Do Australii, Nowej Zelandii czy na Wyspy Pacyfiku?

Czekamy na to niecierpliwie. I my tu, w Australii, i wy tam, gdziekolwiek jesteście. Niestety, poczekamy jeszcze trochę, bo nic nie wskazuje na to, żeby Australia całkowicie otworzyła się na międzynarodowych gości przed końcem 2020 roku. Większość przypadków zachorowań na COVID-19 w Australii miało związek z podróżami międzynarodowymi. Można więc wnioskować, że Australia nie będzie się spieszyć w zniesieniu restrykcji.

Poniższe odpowiedzi na powyższe pytania, to wciąż wróżenie z fusów i tylko moje subiektywne przewidywania. Rząd Australii nie podjął jeszcze żadnych wiążących decyzji.

Wciąż, w miarę możliwości, staram się też pokazywać wam Australię i w każdy weekend czerwca zaproszę w wirtualną podróż na żywo po różnych jej zakątkach (więcej na końcu artykułu i na Instagramie).

Co wiemy?

Od 20 marca 2020 roku granice Australii są zamknięte dla międzynarodowych podróżników (z kilkoma wyjątkami, więcej tutaj). Obywatele i rezydenci Australii wracający do kraju muszą poddać się obowiązkowej, dwutygodniowej, organizowanej przez rząd kwarantannie w hotelu. Australijczycy nie mogą też obecnie opuszczać Australii (chyba że ich podróże są niezbędne).

Sytuacja podróży krajowych

Kwarantannę wprowadziły też niektóre stany i terytoria — Tasmania oraz Terytorium Północne. Inne zamknęły swoje wewnętrzne granice — w obecnej chwili do Queensland czy Australii Zachodniej można wjechać tylko ze specjalnym pozwoleniem.

Australia zaplanowała odmrażanie w 3 etapach, które już się rozpoczęły, dając mieszkańcom coraz więcej możliwości swobodnego poruszania się najpierw wewnątrz własnych stanów/terytoriów, a następnie po całym kraju.

Czy uda się zrealizować założenia otwarcia granic międzystanowych szybko i sprawnie? Niekoniecznie. Premier stanu Queensland już zapowiedziała, że granice tego stanu mogą zostać zamknięte nawet do września. Z otwarciem granic nie spieszy się również stan Australia Zachodnia. Więcej o decyzjach stanów i terytoriów, które są niezależne i różne, tutaj.

Podróże międzynarodowe — test z Nową Zelandią

Kiedy Australia otwiera granice? Zanim Australia w ogóle zacznie rozważać otwarcie granic dla ruchu międzynarodowego, najpierw do normy musi wrócić ruch krajowy. Potrwa to jeszcze kilka miesięcy.

W etapie trzecim odmrażania, który ma rozpocząć się nie wcześniej niż w lipcu, australijski rząd chciałby umożliwić mieszkańcom podróżowanie międzystanowe. Rozważa też otworzenie granic między Australią i Nową Zelandią i niektórymi z Wysp Pacyfiku, czyli stworzenie tzw. Trans-TasmanTravel Bubble (Turystycznej Bańki Tasmańskiej). Możliwie, że przed rozpoczęciem podróży osoby podróżujące będą musiały zrobić test potwierdzający brak konronawirusa.

Otwarcie na turystykę między Australią i Nową Zelandią, będzie testem dla obu tych krajów przed otwarciem się na resztę świata. Bardzo możliwe, że przed taką podróżą konieczne będzie wykonanie testu potwierdzającego brak koronawirusa u podróżnego.

Nie sądzę, że jakiekolwiek dalsze decyzje zostaną podjęte przed kalkulacją wyników tego testu. Ani Australia, ani Nowa Zelandia nie zdecydują się na ogłoszenie otwarcia granic dla wszystkich, jeśli ilość zachorowań po otwarciu granic tylko między tymi dwoma krajami będzie wzrastać.

Otwieranie selektywne

Możliwe, że Australia nie otworzy się jednocześnie dla przyjezdnych ze wszystkich krajów. Sądzę, że australijski rząd, będzie obserwował sytuację zachorowań na COVID-19 w poszczególnych miejscach na świecie. Na początek Australia będzie otwierała się na kraje, gdzie sytuacja jest stabilna, podobna do australijskiej.

O całkowitym otwarciu granic możemy myśleć dopiero w 2021 roku. Tak też sugeruje Minister Handlu, Simon Birmingham, a Dyrektor Medyczny Brendan Murphy mówi, że rozmowy o otwieraniu granic międzynarodowych nie zaczną się raczej wcześniej niż we wrześniu. Premier Nowej Zelandii, Jacinda Arden, mówi jasno o planach Nowej Zelandii: „Granice dla ruchu międzynarodowego nie będą otwarte jeszcze przez długi czas”.

Wszystko to potwierdza też poniekąd polityka linii lotniczych, bo niektóre z nich dają pasażerom możliwość zmiany lotów and do połowy 2021 roku. Dyrektor IATA (International Air Transport Association), Alexandre de Juniac — jego zdaniem ruch międzykontynentalny na świecie wróci pod koniec 2020 roku, jednak do stanu sprzed pandemii koronawirusa nie wróci przynajmniej do 2023 roku!

Co z posiadaczami konkretnych wiz?

Inną opcję jest otwieranie granic dla posiadaczy określonych wiz pozwalający na pobyt w Australii. Rząd zapowiedział już, że w trzecim etapie odmrażania możliwe będzie pozwolenie na wjazd dla studentów międzynarodowych (dochód z uczelni i szkół to jeden z ważniejszych trzonów ekonomii). Co z wizami Work and Holiday czy wizami pracowniczymi? Obecnie nie ma na temat wiążących informacji. W rozmowie z radiem SBS jeden z urzędników Australijskiego Urzędu Imigracyjnego zaznaczył też wyraźnie, że to nie jest dobry czas na myślenie o migrowaniu czy przyjeździe do Australii nie tylko zw względu na restrykcje i nieznaną przyszłość, ale także ze względu na sytuację gospodarczą — o pracę w Australii będzie coraz trudniej. Jeśli macie jakiekolwiek wątpliwości i pytania dotyczące przyznanej już wizy, skontaktujcie się z odpowiednią australijską placówką (Urzędem Imigracyjnym, Ambasadą Australii lub swoim agentem). Tylko tak uzyskacie wiążącą informację.

Co z kwarantanną?

Czy po przyjeździe do Australii będzie obowiązywała kwarantanna? Trudno powiedzieć. Możliwe, że dla osób z wizami pozwalającymi na dłuższy pobyt kwarantanna dwutygodniowa będzie obowiązkowa, w hotelu lub w miejscu pobytu. Nierealny wydaje się jednak scenariusz narzucenia kwarantanny osobom planującym kilkutygodniowy urlop.

Holiday Here This Year

Po dotkliwym sezonie pożarowym Australia uruchomiła kampanię promującą turystykę krajową pod hasłem #HolidayHereThisYear. Teraz do wszystkiego dokłada się pandemia — Australia, podobnie jak inne kraje, stawia w tym roku na zwiedzanie własnego podwórka. Według danych biura statystycznego Tourism Research Australia ponad pół miliona Australijczyków chętnie wyjechałoby na road trip lub kemping w ciągu najbliższych dwóch miesięcy. Podróże lokalne wspomogą mocno już dotkniętą gałąź turystyki w Australii.

Czy można wylecieć Z Australii?

Jeśli przebywacie teraz w Australii i chcielibyście wylecieć, wrócić do Polski, możecie to zrobić. Wszystko zależy od dostępności lotów (tych nie ma na razie wiele i są drogie, ale to pewnie szybko się nie zmieni), obostrzeń w portach przesiadkowych oraz regulacji w Polsce. Jeśli macie podwójne obywatelstwo (polskie i australijskie) musicie jednak uzyskać zgodę Australii na wyjazd. Najświeższe informacje dla Polaków na stronie Polskiego Konsulatu https://www.gov.pl/web/australia/informacja-w-zwiazku-z-rozprzestrzenianiem-sie-koronawirusa.

Zwiedzanie wirtualne Australii

Szczęśliwie, nawet będąc w Polsce, Australię można podglądać wirtualnie. Tutaj kilka przykładowych wycieczek online.

Mam też dla was niespodziankę! W każdy weekend czerwca, na naszym Instagramie @whereisjuliplussam będziemy podróżować na żywo po różnych zakątkach Australii z lokalnymi, polskimi przewodnikami. Szykujcie się! Więcej wkrótce.

Więcej na temat bieżącej sytuacji i koronawirusa w Australii w aktualizowanym na bieżąco tekście, Koronawirus w Australii a Podróże 2020.