Mam za sobą 6-cio miesięczną podróż dookoła świata. Wiele osób mówiło: “Zwariowałaś, że jedziesz sama!”, “Ale przecież Ty nie masz żadnego doświadczenia w podróżowaniu!”, “Kobieta i to sama w taką podróż?!”. Wiele osób nie wierzyło, że naprawdę to zrobię, że to się może udać. Udało się! I okazało się, że kobieta może podróżować solo po świecie nie wpadając w tarapaty. Na blogu Women who are traveling alone opowiadam co nieco, o tym jak się podróżuje samemu (jak się ma cycki ;)), i że nie taki diabeł straszny. Bardzo dziękuję za zaproszenie do rozmowy, a Was zapraszam do poczytania. Cały wywiad znajdziecie tutaj, a fragment na zachętę poniżej.
What are your top three tips for women traveling solo ?
1. Be a woman and feel good with yourself. I don’t mean that you should wear make up even in the middle of the jungle, or a super mini dress to walk in the middle of night in the city. Just don’t forget to be a women. Carry a mascara, color your hair if you have to and have at least one dress in your backpack. It’s all about feeling good. As you feel good about yourself you are more confident. As you are more confident you meet more people and you are safer. Traveling is better when you feel confident.
2. Let it go. Sometimes there are things that you really would like to do but it might be better to let it go. There are places where you shouldn’t go alone and things you shouldn’t do by yourself. Especially when your are a woman. I know that the risk could be fun, but sometimes it’s better not to take the risk. Why? Cause it’s better to return home in one piece. 
3. Try it and travel alone. The world is not as dangerous, as they say.
wywiad_Fotor

Co myślicie o kobietach, które podróżują solo?

Jeśli podobała Ci się ten wywiad – zostaw komentarz. Albo przekaż dalej! Będzie mi bardzo miło. Julia.