Wszystko wygląda inaczej, niż wyglądało, gdy na początku marca opublikowałam tekst o koronawirusie w Australii. Sytuacja zmienia się i będzie się zmieniać dynamiczne przez następne tygodnie, a może nawet miesiące. W każdą sobotę (lub częściej, jeśli będzie taka potrzeba), na górze tej strony będą dodawać nowe informacje, dotyczące pandemii i działań australijskiego rządu, które mogą być istotne dla Polaków przebywających po tej stronie świata lub nią zainteresowanych. Aby być na bieżąco w każdej chwili, sprawdzajcie poniższe portale.

Źródła sprawdzonych informacji:

Australijskie Ministerstwo Zdrowia: https://www.health.gov.au/news/health-alerts/novel-coronavirus-2019-ncov-health-alert

Australijskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych (zamknięcie granic i ograniczenia w ruchu): https://www.homeaffairs.gov.au/news-media/current-alerts/novel-coronavirus

Polska Ambasada i Konsulat w Australii: https://www.gov.pl/web/australia/informacja-w-zwiazku-z-rozprzestrzenianiem-sie-koronawirusa/

Światowa Organizacja Zdrowia WHO: https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019

Update: 28 marca 2020

Stan zachorowań

 • W Australii jest 3378 potwierdzonych zachorowań na COVID-19. 13 osób zmarło w wyniku choroby COVID-19.
 • Najwięcej zachorowań jest w stanie Nowa Południowa Walia (Sydney). Ich liczba wynosi 1617.
 • Przeprowadzono 196 tysięcy testów.

Ważne informacje:

 • Dzisiaj w nocy, z soboty 28 marca na niedzielę 29 marca, z Sydney do Warszawy odleci samolot z Polakami na pokładzie. Przelot zorganizowany jest w ramach akcji Lot do domu.
 • Kolejny Lot do domu z Australii do Polski zapowiadany jest na 1 kwietnia. Osoby zainteresowane muszą skontaktować się bezpośrednio z Konsulatem Generalnym w Sydney, wysyłając mail na adres sydney.kg.sekretariat@msz.gov.pl. Wszystkie szczegóły na stronie https://www.gov.pl/web/australia/lot-z-sydney-do-warszawy-1-kwietnia-w-ramach-akcji-lotdodomu
 • Wciąż są opcje, chociaż z dnia na dzień jest ich coraz mniej, na dostanie się do Europy, korzystając z komercyjnych przelotów.
 • Od 24 marca obowiązuje zakaz WYJAZDU z Australii dla australijskich obywateli.
 • Podróżujący, którzy posiadają podwójne obywatelstwo (np. polskie i australijskie) muszą ubiegać się o pozwolenie na opuszczenie Australii. Więcej informacji na stronie https://immi.homeaffairs.gov.au/help-support/departmental-forms/online-forms/covid19-enquiry-form
 • Od 20 marca granice Australii są zamknięte dla turystów i podróżujących, którzy nie mają australijskiego obywatelstwa i/lub prawa stałego pobytu w Australii.
 • Od 28 marca wszyscy przybywający do Australii muszą poddać się obowiązkowej 14-dniowej kwarantannie w hotelu lub ośrodku zorganizowanym przez rząd. Kwarantanna odbywa się w mieście przylotu, a dopiero po jej odbyciu można przemieścić się do swojego docelowego stanu. Opłacana jest przez rząd.
 • To nie jest czas na podróże i wypoczynek. Australijski rząd odradza wszystkim jakichkolwiek krajowych podróży i wzywa do zostania w domach. Tym, którzy domów nie mają i żyją w drodze, mówi, żeby znaleźli bezpieczną przystań i zatrzymali się na dłużej.
 • Australijskie stany i terytoria wprowadzają dodatkowe ograniczenia, mające na celu wyeliminowanie zbędnego ruchu wewnątrz Australii. Ilość lotów krajowych jest znacznie mniejsza. Stany i terytoria wprowadzają też swoje własne regulacje dotyczące innych dziedzin (szkół, sklepów, biznesów); konieczne jest śledzenie lokalnych wiadomości. Więcej na stronach stanów i teretoriów: https://www.australia.gov.au/#state-government
 • Tasmania: granice Tasmanii są zamknięte dla przyjezdnych, a wszyscy mieszkańcy wracający na wyspę, muszą poddać się obowiązkowej 14-dniowej kwarantannie w hotelu lub ośrodku zorganizowanym przez rząd. Turyści zostali wezwani do opuszczenia Tasmanii do północy w niedzielę 29 marca. Więcej na stronie: https://www.dhhs.tas.gov.au/publichealth/communicable_diseases_prevention_unit/infectious_diseases/coronavirus
 • Stany Queensland, Australia Południowa oraz Terytorium Północne wprowadziły ograniczenia dla przyjezdnych (zarówno miejscowych jak i turystów). Wszystkie osoby przyjezdne muszą poddać się domowej, 14-dniowej kwarantannie, zorganizowanej we własnym zakresie. Więcej na stronach: https://www.qld.gov.au, https://www.sa.gov.au/covid-19, https://coronavirus.nt.gov.au.
 • Stan Australia Zachodnia również wprowadził podobne ograniczenia dla przyjezdnych, którzy muszą teraz odbyć dwutygodniową kwarantannę. Dodatkowo Australia Zachodnia od 1 kwietnia wprowadza ograniczenia w ramach stanu i zakazuje przemieszczania się między regionami. Więcej na stronie: https://www.wa.gov.au/organisation/department-of-the-premier-and-cabinet/covid-19-coronavirus-latest-updates .
 • Outback: rząd wzywa do wrócenia z Outbacku (australijskiego interioru) tych, którzy obecnie przebywają tam w celach turystycznych oraz do nie wybierania się na Outback do odwołania. Dostęp do opieki medycznej oraz innych środków jest w tych regionach bardzo ograniczony. Dostęp do niektóry regionów, szczególnie tych, gdzie mieszkają mniejszości aborygeńskie, jest zamknięty. Więcje tutaj: https://www.niaa.gov.au/covid19-remote-communities .
 • Kempingi: większość kempingów w Australii została zamknięta. Te, które pozostają otwarte (kempingi prywatne) mogą przyjmować jedynie podróżników, którzy żyją w drodze, a nie turystów.
 • Plaże: niestety, pomimo wyraźnych wskazówek, mieszkańcy i turyści wciąż wybierają się na plaże. Niektóre plaże w Sydney czy Melbourne są już zamknięte. Można spodziewać się kolejnych ograniczeń.
 • Wszystkie restauracje i bary w Australii są zamknięte. Mogą serwować jedzenie czy napoje tylko na wynos/z dostawą.
 • Obostrzeniami objęte są też inne biznesy. Zamknięte są: siłownie, baseny, kryte obiekty sportowe, kina, salony piękności, kryte place zabaw dla dzieci i inne. Restrykcje dotyczą również ilości osób na ślubach, pogrzebach czy zajęciach sportowych na świeżym powietrzu.
 • Otwarte pozostają supermarkety oraz apteki. Czynne są centra handlowe. Oraz, o dziwo, zakłady fryzjerskie.
 • Wizy tymczasowe: wszystkie osoby, które zostały w Australii, a ich wizy są czasowe, zobowiązanie są ubiegać się o przedłużenie/zmianę wizy przed terminem jej upływu we własnym zakresie.
 • Wsparcie finansowe: w niedzielę 22 marca rząd federalny ogłosił pakiet pomocy dla tych, którzy tracą pracę. Aby ubiegać się o wsparcie, należy zarejestrować się na stronie https://my.gov.au, a urząd skontaktuje się z nami. Kolejki do Urzędów Pracy w Australii są ogromne. Rząd dyskutuje pomoc finansową dla osób przebywających w Australii na wizach czasowych, ale żadne decyzje nie zostały jeszcze podjęte.

Zalecenie są wyraźne: zostań w domu, jeśli nie musisz wychodzić i zatrzymaj wirusa. Należy zachować 1,5 metrowy dystans, myć dokładnie ręce wodą z mydłem przez przynajmniej 20 sekund, nie dotykać twarzy, nosić maseczkę, gdy jest się przeziębionym.

W przypadku złego samopoczucia należy skontaktować się ze swoim lekarzem, infolinią National Coronavirus Helpline 1800 020 080, a w nagłych wypadkach dzwonić pod numer alarmowy 000.