Jeśli szukasz fajnego i taniego sposobu na zwiedzanie Australii to tzw. relokacje, czyli relocation deals lub standbys, mogą się okazać dla Ciebie rozwiązaniem idealnym!

Relokacje kamperów i samochodów w Australii

Samochodowe wycieczki to jest to. Szczególnie w Australii. Piękne, nieodkryte tereny. Droga przez niekończące się pustynie. Bajeczne plaże ukryte przed światem. Prawdziwa przygoda. Tzw. road tripy to, nie bez powodu, ulubiona przez Australijczyków forma wakacjowania i chyba najciekawsza opcja na zwiedzanie w Australii.

Oczywiście, najlepiej wypożyczonym (lub własnym) kamperem, bo wtedy wszystko mamy w cenie (i nocleg i transport). Można też kupionym autem w wersji „namiot nasz dom”. Można na kilka sposobów, ale to też zazwyczaj kosztuje i to sporo.

Idealnym sposobem dla tych, których budżet jest ograniczony, i którzy mogą być spontaniczni, są tzw. relokacje, czyli przestawianie aut z punktu B do punktu A za dolara dziennie. Zastanawiacie się, jak to możliwe?

Każdego dnia australijskie pustkowia przemierzają tysiące turystów w wypożyczonych samochodach. Jadą z Sydney do Brisbane, z Melbourne do Cairns, czy z Darwin do Perth, popularnymi i mniej popularnymi trasami. Jadą wszędzie, dojeżdżają, a potem wsiadają w samolot i wracają do domu. A samochód zostaje, sam na końcu świata.

Wypożyczalnie płaciłyby majątek kierowcom, którzy mieliby przywieźć te auta z powrotem. Dlatego dają szansę tym, którzy i tak chcą (czy muszą) pokonać daną trasę i udostępniają im te auta za grosze (prawie). Można jechać kamperem z prawdziwego zdarzenia, można trafić na małego backpackerskiego vana, albo po prostu najzwyklejszy samochód. Może być coś napędem na cztery, a może z napędem na dwa. Jeden będzie nowszy, drugi starszy, ale każdy na pewno będzie sprawny.

Jak działają relokacje kamperów i samochodów?

Firm organizujących w Australii relokacje jest dużo, każda funkcjonuje w trochę inny sposób (warto się z tymi indywidualnymi regułami dokładnie zapoznać), ale jest też kilka wspólnych, podstawowych zasad:

  • za kampera lub samochód płaci się od $1 do $15 dziennie
  • ilość dni na podróż jest ograniczona. Na przejazd z Brisbane do Sydney np. (ok. 1000 km) mamy zazwyczaj 3 dni. Ilość dni jest tak wyliczona, żeby można trasę przejechać w miarę spokojnie i bezpiecznie (zazwyczaj, chociaż czasem trzeba pędzić; warto sprawdzić odległości zanim zgłosimy się na relokację)
  • często można dokupić dodatkowe dni, żeby przedłużyć swoją podróż, ale za dodatkowe dni zapłacimy już pełną cenę, jaką płaci się za wypożyczenie danego kampera, czy auta. Przykładowo, pierwsze 3 dni na trasie Brisbane Sydney mamy za $1 dziennie, a za jeden dodatkowy dzień zapłacimy pełną kwotę $50
  • w cenie $1 dziennie zazwyczaj NIE jest wliczone ubezpieczenie, czy paliwo. Zdarzają się wyjątki, gdy firmom zależy, żeby auto przewieźć naprawdę szybko. Można trafić na oferty, gdzie w cenie dolara mamy także paliwo
  • jeśli na naszej trasie jest przeprawa promem (tak będzie w przypadku Australii) firma opłaca bilet na prom za auto i za kierowcę. Pozostali pasażerowie muszą zarezerwować bilet na własny koszt
  • odwołanie rezerwacji jest płatne.

Gdzie szukać relokacji kamperów i samochodów?

Relokacje kamperów i samochódów stają się w Australii coraz bardziej popularne. Oferty można znaleźć na stronach wypożyczalni, jak i przez specjalne, poświęcone rekolacjom wyszukiwarki. To tylko niektóre z nich:

Dla kogo są relokacje kamperów i samochodów?

Relokacje kamperów i samochodów to świetna opcja, dla tych którzy mogą i lubią być spontaniczni. Zazwyczaj najlepsze oferty znajdziemy na kilka dni przed wyjazdem. To opcja dla tych, którzy lubią jeździć, bo czasem odległości są spore, a czas mocno ograniczony. To opcja dla tych, którzy mają czas i cierpliwość do przeglądania ofert, bo zazwyczaj dość szybko się pojawiają i dość szybko znikają. To opcja dla tych, którzy zgadzają się na ekspresowe zwiedzanie, bo przy ograniczonej ilości dni i często limicie kilometrów na duże zwiedzanie nie można sobie pozwolić. Dla nas to opcja idealna.

Nasze podróże za dolara dziennie:

Przeczytaj wrażenia i uwagi innych, którzy skorzystali z relokacji:

Sprawdź , co musisz zabrać na road trip w Australii