Jedziemy na Fidżi. Ale gdzie to właściwie jest…?

Fidżi to wyspiarskie państwo rozrzucone na wodach Południowego Pacyfiku, położone na wysokości północnego brzegu Australii.W jego skład wchodzi ponad trzysta wysp (z czego około stu jest niezamieszkanych), a dziewięćdziesiąt procent powierzchni kraju stanowi woda.

Z Polski leciałoby się tam około trzydziestu godzin, z Australii – cztery.

Zdjęcie: www.fiji.travel

Największa wyspa

Viti Levu to największa wyspa Fidżi, którą miejscowi nazywają „lądem”. Stolicą jest Suva, Nadi to drugie większe miasto (to tu znajduje się największe międzynarodowe lotnisko), a Levuka to stara stolica (wszystkie wymienione ośrodki miejskie znajdują się na głównej wyspie).

Mieszkańcy

Wyspy Fidżi zamieszkuje ponad osiemset tysięcy osób. To głównie Fidżyjczycy, Hindusi, Chińczycy, Europejczycy i przyjezdni z innych wysp Pacyfiku. Obowiązują trzy oficjalne języki: angielski, fidżyjski oraz hindustani.

Pierwsi ludzie przybyli tu na długo przed Europejczykami, prowadzeni, jak głosi legenda, przez przywódcę Lutunasobasoba z Azji Południowo-Wschodniej i stworzyli dobrze rozwinięte społeczeństwo (no może oprócz tego, że zjadali innych ludzi…). Kanibalizm zakończył się na zawsze w dziewiętnastym wieku wraz z przyjazdem misjonarzy i przyjęciem religii chrześcijańskiej. W tym samym czasie na wyspy zaczęło zjeżdżać wielu Hindusów, którzy przyjeżdżali do pracy przy uprawie trzciny cukrowej – dziś stanowią ponad czterdzieści procent ludności, a Fidżi jest miksem religijno-kulturowym.

Ustrój

Przez dziewięćdziesiąt sześć lat Fidżi było kolonią brytyjską, a od 1970 roku jest niepodległym państwem (demokratycznym choć wciąż zbuntowanym i nieułożonym).

Pogoda i klimat

Fidżi to tropiki – palmy, plaże, rafy koralowe i lasy deszczowe. W najzimniejszych miesiącach temperatura nie spada poniżej dziewiętnastu stopni, a w najbardziej deszczowych okolicę nawiedzają cyklony.

Ciekawostki

Tzw. kava to narodowy napój Fidżyjczyków (nie ma nic wspólnego z kawą; to napój wytwarzany z korzenia jednej z roślin połączonego z wodą, a wyglądem przypomina rozwodnione błoto, ale nie smakuje najgorzej), rugby to ich narodowy sport, a kokoda (czyli surowa ryba marnowana w mleku kokosowym i soku z limonki, podawana z pomidorami i cebulą) uważana jest za narodowe danie.

Na Fidżi można także odbyć podróż w czasie – przez wyspy przebiega oficjalna granica czasu (te sztucznie stworzona linia, która „pozwala” działać naszym zegarkom i kalendarzom). Na Tavenui możesz stanąć jedną nogą „w dziś”, a drugą „we wczoraj”, więc jeśli marzysz o podróży w czasie, Fidżi to miejsce, żeby ją odbyć.

Czas płynie tu inaczej. Znacznie wolniej. Zyskał nawet specjalne określenie – Fijan time – faktycznie, na Fidżi nikt nie pędzi.

To tu, w latach osiemdziesiątych ubiegłego stulecia, nakręcono „Błękitną Lagunę”, a potem kultowy film „Cast Away – poza światem” z Tomem Hanksem i Willsonem w rolach głównych.

Przypomnijcie sobie tamte klimaty.

Bula!

(to fidżyjskie „cześć”)

 

Zdjęcie tytułowe: fiji.travel