Wszystko zaczyna się od marzeń. I dla wielu na nich się kończy… Ale nie musi, bo te wszystkie miejsca, które widziałeś dotychczas tylko na pocztówkach, albo w programach telewizyjnych – wszystkie one mogą się znaleźć na trasie Twojej podróży dookoła świata. Nawet jeśli dziś nie jesteś jeszcze pewny, czy kiedykolwiek w taką pojedziesz.

 

mapa

Jak zaplanować trasę podróży dookoła świata

1) Zacznij od marzeń

W planowaniu podróży dookoła świata zacznij od marzeń – wypisz wszystkie miejsca, które zawsze chciałeś zobaczyć, wypisz i kraje i miasta, cuda przyrody i atrakcje – wszystko to, co kiedykolwiek Ci się przyśniło. Potem odłóż tą listę na półkę i wróć do niej za jakiś czas. Czy coś się zmieniło? Pewnie w głowie masz kilka nowych pomysłów, ale może jest też coś co można wykreślić?

2) Podpytaj innych

Mimo, że świat się skurczył, na pewno są jeszcze takie miejsca, o których nie słyszałeś – podpytaj innych o ich marzenia. Porozmawiaj z przyjaciółmi, rodzicami, dalszymi znajomymi. Podpatrz innych, którzy są w podróży w poszukiwaniu inspiracji – tych nigdy za wiele (no prawie). Tylko pamiętaj – podróże i odczucia, jakie się z nich przywozi to bardzo subiektywna sprawa.

3) Weź mapę

Weź mapę i odszukaj na niej te wszystkie miejsca, zaznacz je i opisz (koniecznie ołówkiem), a potem postaraj się te małe punkty połączyć – zobaczysz wtedy, czy to w ogóle ma jakiś sens. Bez względu na to, czy zdecydowałeś się na podróż z biletem dookoła świata, czy organizujesz wszystko na własną rękę, skorzystaj z planerów dostępnych między innymi na stronie oneworld. Możesz tam kombinować w nieskończoność i na pewno pomoże Ci to pojąć dystanse.

4) Sprawdź pogodę

Są takie miejsca, gdzie nie chciałbyś wylądować w środku pory deszczowej, są takie gdzie chciałabyś zobaczyć śnieg, są takie gdzie pogoda determinuje dostęp – sprawdź ją i to dokładnie. To będzie miało też znaczenie później, przy pakowaniu – bagaż, w którym musisz zmieścić i letnie i zimowe ciuchy może okazać się po prostu cięższy.

DSC_0284

5) Sprawdź, kiedy i gdzie jeżdżą tłumy

Wyjazd w wymarzone miejsce w środku sezonu może okazać się nienajlepszym pomysłem – będą tłumy i pewnie wyższe ceny. Przynajmniej rzuć okiem na to w jakim okresie dany region jest najbardziej popularny.

6) Sprawdź, gdzie i kiedy dzieje się coś ciekawego

Może akurat tam, gdzie jedziesz jest jakiś niezwykły festiwal, albo sezon migracji wielorybów? Weź pod uwagę ciekawe wydarzenia – może jest coś co bardzo chciałabyś zobaczyć?

7) Zejdź na ziemię

Pomyśl o bezpieczeństwie, o sytuacji politycznej w danym miejscu, o kwestii wiz i kosztach. Bądź realistą.

8) Pomyśl o różnorodności

Może się tak stać, że na Twojej liście są np. głównie miasta, albo głównie góry do zdobycia, albo same wakacyjne wysepki. Koniecznie pomyśl o różnorodności – bez względu na to, jak bardzo nie kochałbyś tych miast, gór, wysepek, po kilku miesiącach robienia tego samego, fajnie zaliczyć odmianę. Chociażby po to, żeby przypomnieć sobie, jak bardzo się kocha te miasta, góry i wysepki.

o świcie na Whitehaven

9) Odrzuć przynajmniej jedną trzecią swoich pomysłów i zostaw sobie na pozostałe więcej czasu

Najgorsze, co możesz zrobić to pędzić na złamanie karku, żeby „wszystko zaliczyć”. Nie pędź, odpuścić niektóre miejsca i niektóre atrakcje, ale przede wszystkim dodaj więcej czasu do tego, co zaplanowałeś. W 90% będziesz potrzebować go więcej i na przejazdy, i na zrobienie tego, co chcesz. I wcale nie będziesz chciał „już ruszać dalej”.

10) Ułóż kilka tras

Pozostaw sobie wybór – ułóż kilka tras, chociażby z drobnymi różnicami. Pomyśl nad nimi i znowu – popytaj najbliższych. A potem zrób jak chcesz! I spontanicznej zmieniaj ją po drodze, jeśli tylko chcesz (i możesz).

11) Pamiętaj o tym, że to ma być przyjemność!

Zawsze. Podróże to nie żadne „projekty”, które trzeba zrealizować – podróże to Ty i ludzie, których spotkasz na swojej drodze.

Przczytaj więcej o trasie mojej podróży dookoła świata.