Skip to main content


© The Gospo’s

CiekawostkiEmigracja i życie w Australii

Jak się obchodzi Boże Narodzenie w Australii?

By 15 listopada, 20229 komentarzy
Jak się obchodzi Boże Narodzenie w Australii?

Święta w Australii obchodzi się latem, a najważniejszym dniem Bożego Narodzenia jest 25 grudnia. Zamiast pierogów jada się indyka, a w Boxing Day (26 grudnia) kupuje się na wyprzedażach.

Większość świątecznych tradycji dotarła do Australii z Anglii

I krajów europejskich oraz, oczywiście, z Ameryki. Australia to kraj wielu kultur, miksują się więc tutaj wielokulturowe tradycje. Te najpopularniejsze, świąteczne obyczaje, znane na całym świecie, znajdziecie też w Australii. Są przyozdobione świąteczne drzewka, jest Święty Mikołaj, są prezenty i śpiewanie kolęd.

Święta w Australii obchodzi się w środku lata

Lato zaczyna się w Australii z początkiem grudnia i trwa do końca lutego. O śniegu w tym czasie możemy zapomnieć (chociaż na Tasmanii różnie bywa). Za oknami słońce, temperatury raczej powyżej 30 stopni, a zamiast czapki z pomponem – słomiany kapelusz. Obowiązkowo też ciemne okulary, a na nogach wyjściowe klapki.

Święta promuje się już od września

Australia dość wcześnie zaczyna przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia. Już od września w sklepach pojawiają się dekoracje, a w listopadzie przyozdobione są miasta. Ale to chyba światowy trend.

Dom handlowy Myer robi wyjątkowe wystawy

To kolorowe, często ruchome, zrobione z pomysłem instalacje, a Australijczycy wybierają się całymi rodzinami, żeby je zobaczyć. 

Choinkę ubiera się 1 grudnia

Zgodnie z tradycją, z początkiem miesiąca wyciągamy wszystkie świąteczne dekoracje z kartonów i zaczynamy przyozdabianie. Wszystko będzie się świeciło i błyszczało aż do końca roku.

Domy i podwórka też się świecą

Christmas Lights Display, czyli oświetlanie posesji na wszelkie możliwe sposoby, jest jednym z najbardziej charakterystycznych punktów programu. Australijczycy nie ograniczają się do światełek na drzewku przed domem. Mogłoby się za to wydawać, że walczą o tytuł najbardziej widocznego domostwa z kosmosu. Są dmuchane Mikołaje i bałwany, świecące krokodyle, renifery i koale, życzenia szczęścia i pomyślności, żaróweczki w kolorach tęczy i napisy: “Peace on earth and goodwill to all”.  Tradycją jest zwiedzanie ulic i wybieranie najlepiej przyozdobionego domu w okolicy.

Wszyscy wysyłają kartki z życzeniami

Co roku australijska poczta dostarcza ponad milion świątecznych kartek!

Mikołaj urzęduje w centrach handlowych

Dokładnie jak na amerykańskich filmach – Mikołaj na fotelu, wokół śnieżynki i pomocnicy, a pod choinką pudła z kokardami. Dzieciaki ustawiają się w kolejkach, a potem proszę o prezenty i pozują do zdjęć.

W wigilijny wieczór Australijczycy śpiewają kolędy

„Carols By Candlelight” to tradycja, która rozpoczęła się w 1937 roku w Melbourne, a dziś można się z nią spotkać praktycznie w każdym mieście i miasteczku. „Kolędy przy świecach” to mniejsze lub większe koncerty w plenerze. Największe imprezy są w Melbourne i Sydney, i te są transmitowane w telewizji. 

Mikołaj przychodzi w wigilijną noc

Wpada przez komin, zjada ciastka, popija mlekiem i wrzuca paczki do świątecznych skarpet, albo poszewek na poduszki. Podobno, gdy nie ma komina, wchodzi przez dziurkę od klucza. Prezenty rozpakowuje się w Pierwszy Dzień Świąt rano.

Mikołaj wszędzie wygląda tak samo. W Australii też

Pomimo upałów, Mikołaj wciąż nosi zimowe buty, czapkę z pomponem, biało-czerwony kubrak, a jego sanie powożą renifery. Mówi się, że na wycieczki po Outbacku zabiera Mikołaja stado białych kangurów, bo renifery nie dają rady. Czasami, gdy robi się bardzo gorąco, Mikołaj ściąga ciężkie buty i zakłada klapki. Nigdy jednak nie zrzuca czapki.

25 grudnia to najważniejszy dzień

Pierwszy Dzień Świąt jest w Australii najważniejszym dniem świątecznym. To wtedy rozdaje się prezenty i zasiada razem do  obiadu,.

Zamiast wieczerzy wigilijnej urządza się lunch

Najbardziej australijskie dania to pieczony indyk lub szynka, a na deser puding ze śliwkami. Ale tak naprawdę wszystko zależy od rodzinnych tradycji, bo Australia to kraj wielu tradycji. Jedni upieką indyka, ale inni ulepią pierogi… W tym domu będzie jagnięcina, a innym kurczak curry… Nie ma dwunastu dań, a większość podaje się na zimno. Czemu? Po prostu jest za gorąco na zajadanie się  rozgrzewającym barszczem. Często, lunch świąteczny to tradycyjne, australijskie barbecue z kiełbaskami i sałatką coleslaw.

Drugi Dzień Świąt to początek wielkich wyprzedaży

26 grudnia wszyscy idą na zakupy W centrach handlowych – tłumy. Na parkingach – korki. W sklepach – kolejki do kas. Ceny – dużo niższe. „Boxing Day” (bo tak nazywa się Drugi Dzień Świąt) to coś dla zakupoholików.

Święta to jednocześnie wakacje

W grudniu i w styczniu w Australii są szkolne wakacje, a wiele firm zamyka swoją działalność na okres między Świętami i Sylwestrem. Plaże są oblegane, w hotelach są tłumy, a bilety na samolot bywają bardzo drogie. Przeczytajcie ten tekst, jeśli planujecie Święta w Australii.

Australijczycy obchodzą Święta dwa razy w roku

W Australii mamy Christmas in December i Christmas in July, czyli Święta w Lipcu. Ten dziwny obyczaj staje się coraz bardziej popularny – wszyscy, nawet Australijczycy, wolą obchodzić Boże Narodzenie zimą, a lipiec to w Australii zima, a wbrew powszechnemu przekonaniu – w Australii pada śnieg. Niech was więc nie zdziwią świąteczne dokoracje w lipcu.

9 komentarzy

Leave a Reply